HomeHigh School Football Schedule: Week Seven

High School Football Schedule: Week Seven

Dyett’s Joshua Seay-Chancellor, 23, celebrates his touchdown against Chicago Richards. | Kirsten Stekney / The Sun Times

The complete schedule for the region for the seventh week.

Thursday 7 October

great lakes

Johnson vs. Ag. Science at Gately

A city where the wind blows

Sullivan vs. Shores at Lin

Chicago Street

Gage Park vs Juarez in Rokni

Lake Street

Corliss vs. Butler at Gately

Madison Street

Chicago Academy vs Foreman at Rokney

Roosevelt vs. Sen in Lin

Michigan Street

Woodlawn vs. Deet at Eckersal

incompatibility

St. Edward at Wheaton Academy

Friday October 8

big shoulders

Dunbar in Brooks

great lakes

Catalyst Maria vs Bojan at Stagg

Heartland

Kennedy in Spur

Steinmetz vs. Prosser in Lin

lincoln land

Lincoln Park vs. Young’s Rokney

Prairie State

Back of the Yards vs Payton at Lane

Prep Bulls in Orr

red bird

Hubbard’s Perspectives

Kenwood vs. Cory at Jitley

second city

Professional vs. Carver at Gatly

Washington in Solorio

Chicago Street

small village in kelly

Lake Street

Wenger vs Bowen at Aeckersal

State Street

Roe Clark vs. UIC Prep at Rockne

Central North Suburbs

Deerfield in Maine West

Highland Park in Maine East

Niles North in Vernon Hills

central south suburbs

Glenbrook North in Evanston

Southern Maine in Niles West

New Terrier in Glenbrook South

shop

Batavia in Geneva

Lake Park in Glenbard North

Saint Charles North in Saint Charles East

Wheaton North in Wheaton Warrenville South

Valley trails

DeKalb in Naperville Central

Metea Valley in Naperville North

Neuqua Valley in the Waubonsie Valley

fox valley

Crystal Lake Central in Burlington Central

Huntley in Hampshire

Jacobs at Cary Grove

McHenry at Crystal Lake South

Prairie Ridge at Dundee Crown

Illinois Central Eight

Mantino in Hirscher

Button in Coal City

Red Caster in Streator

Wilmington in Lisle

independent

Walter Christian at the Ottawa Market

Kishuki I-8 Blue

Plano in Marengo

Richmond Burton in Jonesburg

Sandwich at Harvard

Kishuki I-8 White

LaSalle Perot in Woodstock

Ottawa in Morris

Sycamore in Woodstock North

middle east suburbs

Buffalo Grove at Rolling Meadows

Hersey in Wheeling

Prospect in Elk Grove

MID-SUBURBAN WEST

Barrington in the Palatine

Konant at Hoffman Estates

Stranger in Schaumburg

North Suburban

Lake Forest in Lake Zurich

Libertyville in Zion-Benton

Stevenson in Waukegan

Warren in Mundelein

North Lake County

Grant in the lakes

Grayslake Central in Antakya

Round lake in Grayslake North

Wauconda in North Chicago

south suburbs of blue

Bremen in Hillcrest

Lemonte in Tinley Park

TF South at TF North

Southern suburbs red

Reeves in Eisenhower

Richards at Evergreen Park

Shepard in Oak Lone

South

bloom in Kankakee

Rich Township in Crete Moni

Thornwood in Thornton

Southeast Prairie

Juliet West in Plainfield East

Plainfield Central in Plainfield South

Romeophil at Juliet Central

Southwest Prairie West

Minuka in Plainfield North

Oswego in West Aurora

Oswego East in Yorkville

southwest blue suburbs

Homewood-Flossmoor in Lincoln-Way East

Lockport in Bolingbrook

Southwest suburbs red

Bradley Bourbonnais in Andrew

Lincoln-Way Central in Lincoln-Way West

turned eight

Bartlett in Glenbard East

Eastern Aurora in Larkin

Elgin in South Elgin

Streamwood in Glenbard South

West Chicago in Fenton

Wadi Qurum North

Clifton Central in Iroquois West

Seneca in Moomins

Watsika in Dwight

Went west suburbs

Downers Grove South on the Addison Trail

East Proviso in Morton

Willowbrook in South Hinsdale

western suburbs silver

Glenbard West at Downers Grove North

Hinsdale Central in York

incompatibility

Carmel in Marmione

Chicago Christian at Aurora Central

Elmwood Park in Aurora Christian

Catholic Juliet in Brother Rice

Leo in Nazareth

Lions in Leiden

Marian Catholic in De La Salle

Montigny in Marist

Notre Dame at DePaul Prep

Oak forest in Argo

Riverside-Brookfield VIC Catholic

Rochelle in Canyland

Saint Francis in Bishop McNamara

Saint Lawrence at Mount Carmel

Saint Patrick’s in Fenwick

Saint Rita at Marian Central

Saint Viator in Saint Ignatius

Sandburg in Stagg

Thornridge at Hope Academy

Westmont in Ridgewood

Saturday October 9

big shoulders

King vs Hyde Park at Eckersal

UP-Bronzeville in Lindblom

great lakes

Good vs. Comer in Eckersall

Heartland

Rounner vs. North Laundle at Rokney

lincoln land

Lynn vs. Philips at Jitley

Taft at Westinghouse

Prairie State

Clark in Rabbi

red bird

Simeon vs. Morgan Park at Jetley

second city

Julian vs. Harlan at Gatly

A city where the wind blows

Mather vs. Amundsen in Winnimack

Von Steuben vs Lake View in Winnemac

Chicago Street

Tilden vs. Collins in Rokney

Lake Street

South Shore vs Longwood at Jitley

Madison Street

Marin vs. Pritzker’s in Lane

Michigan Street

Chicago Military vs. Hansberry at Stagg

DuSable vs. Chicago Richards at Stagg

State Street

Clemente vs. Phoenix in Lin

Marshall vs. Crane in Rockne

western suburbs silver

Oak Park-River Forest in Proviso West

incompatibility

Providence in Loyola